Στις 24/02/2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη από τους μαθητές-τριες του τμήματος Α2 του σχολείου μας στο αποστακτήριο αιθέριων ελαίων και παραγωγής- συσκευασίας βοτάνων και σκευασμάτων από βότανα  «ΔΙΟΣΚΟΥΡΙΔΗΣ» στην κοινότητα της Αναρράχης Εορδαίας.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της  Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων με θεματολογία «Εκμάθηση παρασκευής παραδοσιακού σαπουνιού (με παρθένο ελαιόλαδο) και  αρωματικών κεριών με διάφορες μεθόδους».

Στα πλαίσια της εκμάθησης , χρησιμοποιούνται   φυσικές πρώτες ύλες και βότανα ή αιθέρια έλαια βοτάνων για την λήψη των θεραπευτικών ιδιοτήτων τους αλλά και για τον  χρωματισμό αλλά και αρωματισμό του τελικού παρασκευαζόμενου προϊόντος.

Η επίσκεψη ήταν μία καταπληκτική εμπειρία, κατά ομολογία των μαθητών-τριών μας και ο ενθουσιασμός έκδηλος για την ύπαρξη μίας τέτοιου είδους επιχείρησης τόσο κοντά στην πόλη μας.

Πολύ ωραίες οργανωμένες, καθαρές εγκαταστάσεις όπου ο επαγγελματισμός και η ιδιαίτερη ευαισθησία και αγάπη στην προσφορά της φύσης για την υγεία –ευεξία του ανθρώπου, αλλά και η φαντασία οδήγησε στην παρασκευή και παραγωγή καινοτόμων παρασκευασμάτων με βάση τα βότανα και το πολύτιμο μέλι ,τα οποία πολλαπλώς βραβεύτηκαν για την καινοτομία τους, την απόδοση και ωφέλεια για τον άνθρωπο!

Εκεί ήρθαμε σε επαφή με πολλά είδη βοτάνων, με τη χρήση τους και χρησιμότητά τους, αλλά και με την επιχειρηματικότητα και τον τρόπο οργάνωσης μιας τέτοιας επιχείρησης, από την παραγωγή του βοτάνου, την εκχύλιση, την παρασκευή – την γραμμή παραγωγής –τυποποίησης-συσκευασίας,  σε έναν κλάδο που συνεργεί και σέβεται την φύση.

Την ξενάγηση ανέλαβε ο κος  Ίτσκος Χρήστος, που με ιδιαίτερη φροντίδα και λεπτομέρεια  μας ξενάγησε στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης και απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών-τριών. Τον ευχαριστούμε πολύ, όπως και το υπόλοιπο προσωπικό που παρευρίσκονταν στον χώρο.

Ευχαριστούμε επίσης την επιχείρηση για την ευγενική χορηγία της σε βότανα και αιθέρια έλαια που προσφέρθηκαν για να χρησιμοποιηθούν στα πλαίσια του μαθήματός μας.