Πρόσκλησης-Επιλογής-Κατανομής Στρατιωτικού Προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2005)

Αγαπητοί μαθητές/γονείς/κηδεμόνες,

έχει εκδοθεί έντυπο οδηγιών με αρ. πρωτ. Φ.430/87/392905/07-11-2022 (141106/Δ4/15-11-2022/ΥΠΑΙΘ/ΚΠ) του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας με θέμα «Προσέλκυση-Επιλογή- Κατανομή Στρατεύσιμου Προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2005)» και σας ενημερώνουμε ότι οι άρρενες μαθητές γεννηθέντες το 2005 σχετικά με την υποχρέωσή τους για κατάθεση Δελτίου Απογραφής (ΔΑ) στις αρμόδιες Στρατολογικές Υπηρεσίες Δελτίου Απογραφής κατά το χρονικό διάστημα από 02 Ιανουαρίου2023 έως 31 Μαρτίου 2023. Η συμπλήρωση και κατάθεση του Δελτίου Απογραφής είναι δυνατόν να πραγματοποιείται με οποιονδήποτε από τους παρακάτω τρόπους:
α) Ηλεκτρονικά, μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (www.gov.gr) με χρήση κωδικών taxisnet, επιλέγοντας από την κατηγορία «Στράτευση», τη διαδρομή «Απογραφή» -> «Κατάθεση Δελτίου Απογραφής Στρατεύσιμων».
β) Σε οποιαδήποτε Στρατολογική Υπηρεσία (ΣΥ) ή Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ) για τους διαμένοντες στην Ελλάδα.
γ) Σε οποιαδήποτε Ελληνική Προξενική Αρχή για τους διαμένοντες στο εξωτερικό.

[ Έντυπο οδηγιών ]

Υπουργικής Απόφασης που αφορά συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) σχολών

Αγαπητοί μαθητές/γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 5803 / τ.Β’ η υπ΄ αριθμ. Φ.251/140232/Α5/11-11-2022 Υπουργική Απόφαση (ΑΔΑ: Ψ8ΙΦ46ΜΤΛΗ-6ΒΑ) με τους συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) σχολών, τμημάτων ή εισαγωγικών κατευθύνσεων, καθώς και τους Συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για την συμμετοχή των υποψηφίων των πανελλαδικών εξετάσεων στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι., στις Α.Ε.Α., στις σχολές των Α.Σ.Ε.Ι. και Α.Σ.Σ.Υ., στη Σ.Σ.Α.Σ., στις σχολές της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Α.Ε.Ν., στις σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος και Λιμενοφυλάκων και στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού, από το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 και εφεξής, δηλαδή από τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2023 και εφεξής.

[ Υπουργική Απόφαση - https://diavgeia.gov.gr/doc/Ψ8ΙΦ46ΜΤΛΗ-6ΒΑ?inline=true ]

Υποβολή αιτήσεων για το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας σχολικού έτους 2022-2023

Η διαδικασία επιλογής των υποψήφιων μαθητευόμενων είναι η ακόλουθη:

Προθεσμία Υποβολής αιτήσεων
Οι ενδιαφερόμενοι θα υποβάλουν ηλεκτρονικά τις αιτήσεις συμμετοχής στο «Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας» από την Δευτέρα 19/9/2022, ώρα 13:00μ.μ. έως και Δευτέρα 26/9/2022 και ώρα 14:00μ.μ..

[ Νέο - Έχει δωθεί παράταση έως Τρίτη 27/9/2022 και ώρα 12.00 το μεσημέρι ]

Διαδικασία Υποβολής αιτήσεων
Η αίτηση καθώς και τα απαραίτητα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά από τους ενδιαφερόμενους στη διεύθυνση e-mathiteia.minedu.gov.gr σύμφωνα με τις οδηγίες που αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Μαθητείας. Η ίδια διαδικασία ακολουθείται και για τους υποψήφιους που πληρούν τις προϋποθέσεις υποβολής αίτησης και έχουν αναζητήσει και λάβει βεβαίωση δέσμευσης εργοδότη. Τονίζεται ότι ο εργοδότης δεν δύναται να έχει α’ βαθμού συγγένεια με τον υποψήφιο.
Επισημαίνεται ότι η όποια επικοινωνία αποφοίτων με ΕΠΑ.Λ. καθώς και η εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο «Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας» δεν αντικαθιστά τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων.
Σημειώνεται ότι κάθε υποψήφιος για το «Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας», περιόδου 2022-2023, έχει δικαίωμα υποβολής μόνο μίας αίτησης συμμετοχής σε μία ειδικότητα και μόνο σε ένα ΕΠΑ.Λ. της επιλογής του, ακόμα και στην περίπτωση που ο υποψήφιος κατέχει πτυχίο σε περισσότερες από μία ειδικότητες. Στην πρόσκληση υπάρχουν όλες οι λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία και δικαιολογητικά που απαιτούνται.

[ Πρόσκληση Υποβολής Αιτήσεων ]

Πρόγραμμα σχολείου δια ζώσης από 14/11/2022

Αγαπητοί μαθητές/γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι την Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022 το Σχολείο μας θα λειτουργήσει δια ζώσης.

[ Πρόγραμμα από 14/11/2022 - https://tinyurl.com/y5juvfmu ]

Αγιασμός 2022-2023

Αγαπητοί μαθητές/γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός θα τελεστεί την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 στις 08:30 π.μ..

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!

Από την Διεύθυνση και τον Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου.