Το 2ο Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Πτολεμαΐδας υπάγεται στη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Π.Ε. Κοζάνης. Τα προγράμματα που προσφέρει στους μαθητές του είναι κυρίως επαγγελματικής εκπαίδευσης (23 ώρες/βδομάδα), ενώ παράλληλα διδάσκονται και μαθήματα γενικής παιδείας (12 ώρες/βδομάδα).

Λειτουργούν τέσσερεις (04) τομείς στην Β' τάξη:

• Γεωπονίας, τροφίμων και περιβάλλοντος,
  • Διοίκησης και Οικονομίας,
  • Πληροφορικής,
  • Υγείας, πρόνοιας και ευεξίας.

Λειτουργούν δέκα (10) ειδικότητες στην Γ' τάξη:

• Τομέας υγείας, πρόνοιας και ευεξίας.
    • Β. Βρεφονηπιοκόμων
    • Β. Νοσηλευτή
    • Β. Φυσικοθεραπευτή
  • Τομέας διοίκησης και οικονομίας
    • Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
    • Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης
    • Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού
  • Τομέας πληροφορικής
    • Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
    • Τεχνικός Η/Υ και δικτύων Η/Υ
  • Τομέας γεωπονίας, τροφίμων και περιβάλλοντος
    • Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
    • Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών
  •

Υλοποιεί δράσεις και προγράμματα σε Εθνικό επίπεδο από την ίδρυσή του. Πολιτιστικά, περιβαλλοντικά και προγράμματα Αγωγής υγείας, δράσεις για τον εθελοντισμό, την Παγκόσμια ημέρας ατόμων με αναπηρία, το ρατσισμό. Διοργανώνει ημερίδες με θέματα όπως π.χ.η διαχείριση της τάξης, η ασφάλεια στο διαδίκτυο, κα. Τα τελευταία χρόνια συμμετέχει σε δράσεις του "Μake a wish", ενώ οι μαθητές επισκέπτονται νοσοκομεία και γηροκομεία δίνοντας δώρα κατασκευασμένα από τους ίδιους, κατά την περίοδο των εορτών.