Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης του τμήματος «Μεταλυκειακού έτους μαθητείας Β. Βρεφ/μων» του 2ου ΕΠΑΛ Πτολεμαΐδας, είχαμε τη χαρά να επισκεφτούμε με τις μαθητευόμενες,  το εικαστικό εργαστήρι της κ. Αλεξάνδρας Τσιτσιντά στην Πτολεμαΐδα. Μετά τη θερμή υποδοχή εκ μέρους της, μας μίλησε για τη ζωγραφική, γλυπτική, χαρακτική, τα  υλικά κατασκευής και προτεινόμενες δραστηριότητες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στον παιδικό σταθμό, στα πλαίσια οργανωμένων δραστηριοτήτων, αλλά και στο σπίτι με τη βοήθεια των ενηλίκων.

Αναφέρθηκε στις μεθόδους προσέγγισης των εικαστικών δραστηριοτήτων με τα παιδιά στην προσχολική ηλικία, στις  δεξιότητες που αναπτύσσουν τα εικαστικά και οι αντίστοιχες δραστηριότητες, όπως είναι η επεξεργασία έργων τέχνης και η εικαστική δημιουργία έργων δύο και τριών διαστάσεων από τα παιδιά.

«Η ζωγραφική συμβάλλει στην ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων καθώς τα παιδιά περιγράφουν και δημιουργούν ιστορίες για το έργο τους, αποτυπώνονται οι σκέψεις τους, τα ενδιαφέροντα, οι ανάγκες τους.

Δουλεύοντας με τον πηλό μπορούν ταυτόχρονα οι μικροί μαθητές με παιγνιώδη και ευχάριστο τρόπο, να οικοδομήσουν στόχους από τις φυσικές επιστήμες (ιδιότητες των υλικών), την κοινωνική ανάπτυξη (πολιτισμοί, πήλινα παιχνίδια) κοκ.»

Οι εκπαιδευτικοί καθηγητές Αγγελίδου Ε. και Περτσιλή Ζ. και οι μαθητευόμενες, ευχαρίστησαν θερμά την κ. Τσιτσιντά για την ενδιαφέρουσα ξενάγηση στους χώρους του εργαστηρίου και τις εποικοδομητικές γνώσεις που αποκόμισαν και εξέφρασαν την επιθυμία να επαναλάβουν τη συνάντηση.