Το 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Πτολεμαΐδας υπάγεται στη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Π.Ε. Κοζάνης. Τα προγράμματα σπουδών που προσφέρει στους μαθητές του είναι κατά βάση επαγγελματικής εκπαίδευσης (23 ώρες/εβδομάδα). Παράλληλα γίνονται και μαθήματα γενικής παιδείας (12 ώρες/εβδομάδα). Λειτουργούν τέσσερις τομείς στη Β΄ τάξη που είναι:

α) Γεωπονίας, Τροφίμων & Περιβάλλοντος,

β) Διοίκησης & Οικονομίας,

γ) Πληροφορικής και

δ) Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας και εννέα (9) ειδικότητες στη Γ΄ τάξη.

Υλοποιεί δράσεις και προγράμματα σε Εθνικό επίπεδο από την ίδρυσή του, πολιτιστικά, περιβαλλοντικά και προγράμματα Αγωγής Υγείας, δράσεις για τον εθελοντισμό, την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, το ρατσισμό. Συμμετείχε σε Σχολικούς Πανελλήνιους διαγωνισμούς (Young Business Talents, Ρομποτική, Δαίδαλος, κα). Διοργανώνει ημερίδες με θέματα που απασχολούν τη σχολική κοινότητα όπως π.χ. η διαχείριση της τάξης, η ασφάλεια στο διαδίκτυο, διαχείριση συγκρούσεων, κα. Τα τελευταία χρόνια συμμετέχει σε δράσεις που σχετίζονται με τους τομείς που λειτουργούν στη σχολική μονάδα όπως δράσεις του “Make a wish”, δράσεις για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού, αιμοδοσίας, εθελοντισμού, δεντροφύτευσης και επισκέψεις σε νοσοκομεία και ΚΑΠΗ. Οι εκπαιδευτικοί επιζητούν την ενδοσχολική επιμόρφωση με ημερίδες που πραγματοποιούνται ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς σε θέματα που σχετίζονται με τις ανάγκες του σχολείου και την εύρυθμη λειτουργία του.