Την Πέμπτη 22/2/2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο εργαστήριο των Β.Βρεφ/μων στο 2ο ΕΠΑΛ Πτολεμαΐδας, την κ. Έλσα Τσαβδαρίδου, που μας παρουσίασε διάφορες τεχνικές ντεκουπάζ και αξιοποίησης παλαιών αντικειμένων.
Κατά τη διάρκεια του εργαστηριακού μαθήματος, οι μαθήτριες της Γ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ποικίλες εικαστικές τεχνικές, να πειραματιστούν με τα διάφορα υλικά, τις ιδιότητές τους και τον τρόπο χρήσης τους.
Με την ευγενική καθοδήγηση, γνώση και εμπειρία της κ. Έλσας, οι μαθήτριες εργάστηκαν μεθοδικά, επινόησαν λύσεις, συνεργάστηκαν μεταξύ τους, ανέπτυξαν αισθητικές αξίες και απόψεις, δημιουργικότητα, φαντασία και κριτική σκέψη.
Σκοπός του μαθήματος ήταν η εξοικείωση και εξερεύνηση νέων τεχνοτροπιών, που μπορούν να υιοθετηθούν μετασχηματίζοντας και αξιοποιώντας δημιουργικά παλιά αντικείμενα, άχρηστα υλικά, μεταμορφώνοντάς τα σε έργα τέχνης.
«Οι εικαστικές τέχνες στην πρώιμη προσχολική ηλικία, στοχεύουν στην ανάπτυξη της παρατηρητικότητας, της σκέψης, της φαντασίας, της δημιουργικότητας και της λεπτής κινητικότητας, δεξιότητες πολύ σημαντικές, τόσο για την προσχολική ηλικία, όσο και για τη μετέπειτα ζωή του ατόμου.»
Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Τσαβδαρίδου που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας αφιλοκερδώς και μας ταξίδεψε στη «μαγική» τέχνη του ντεκουπάζ και των φωτοσκιάσεων.