Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Αναπηρίας (3/12/2023) είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε μαθητές από το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Πτολεμαΐδας στο σχολείο μας. Το τμήμα της Τεχνολογίας Τροφίμων της Γ' τάξης και οι επισκέπτες μας εργάστηκαν σε ομάδες, αλληλεπίδρασαν και δημιούργησαν special sticks και σοκολατάκια με ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα. Οι ομάδες συνεργάστηκαν άψογα και το αποτέλεσμα μας αντάμειψε.

Επιπλέον, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το ομαδικό αγώνισμα Goolball. Ειδικότερα, μαθητές και μαθήτριες της Β' τάξης συμμετείχαν στο ομαδικό αγώνισμα με τρόπο ώστε να προσομοιώσουν τυφλούς μαθητές. Το αγώνισμα πραγματοποιήθηκε στο γυμναστήριο του σχολείου με τη χρήση ειδικής μπάλας με κουδουνάκια, ώστε να ακούγεται από τους μαθητές που είχαν δεμένα τα μάτια τους. Πραγματοποιήθηκαν δύο αγώνες με τη συμμετοχή δύο ομάδων των 7 ατόμων.

Τέλος, παράλληλα με τις παραπάνω δράσεις οι μαθητές άλλων τμημάτων παρακολούθησαν ταινίες σχετικά με την αναπηρία, κατασκεύασαν αφίσες και έγραψαν κείμενα στην γραφή Braille.